Kampüs Ulaşımı

Greenmetric 2022 başvuruları kapsamında elde edilen verilere dayanarak, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nde üniversite tarafından yönetilen 37 araç saptanmıştır. Beytepe Kampüsü'ne günlük 3677 araç ve 150 motosiklet girişi yapıldığı ana nizamiyelerde yer alan araç takip sistemi sayesinde tespit edilmiştir.

Kampüs içerisinde yer alan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ring hizmetleri sayesinde gün içerisinde Beytepe metro durağından kampüs içerisine çift yönlü ulaşım sağlanabilmekte ve bu hizmetten öğrencilerin çoğu yararlanmaktadır. Ring servisleri üniversite tarafından düzenli ve ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

           

           

Üniversite bünyesinde sıfır emisyonlu araç ve bisiklet kullanımına önem verilmektedir. Bisikletler üniversite tarafından personele ve öğrencilere teşvik amaçlı dağıtılmaktadır. Kampüsün çeşitli noktalarında toplamda 23 adet, minimum 8'er bisiklet kapasiteli bisiklet park alanları konumlandırılmıştır. Ayrıca özel bisiklet yolları kullanıma sunulmuştur. Üniversite özel bir üreticinin ürettiği tamamen elektrikle çalışan otobüslerin kullanımı için pilot üniversite olarak seçilmiştir. Bu uygulama kapsamında kampüste yer alan ring hizmetlerinin bir bölümünün tamamen elektrik kullanan bu araçlar tarafından gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

  

Personellerin kullanımına sunulan semt servisleri sabah ve akşam saatlerinde kullanılmaktadır. Kampüslerde yaya ulaşımı görme engelliler için özel olarak konumlandırılmış zemin rölyefleri, uygun eğimli rapmalar, yeterli aydınlatılmış yaya yolları, güvenli yürüme alanları, uygun ölçülendirilmiş kaldırımlar ve kaydırmaz zeminler ile sağlanmaktadır. Yaya yolları ve araç yolları çevresinde kullanılan 119 LED aydınlatmada güneş panellerinden sağlanan elektrik enerjisi kullanılmaktadır.